MRAZIVĚ NÍZKÉ CENY! Až 35 % na vybrané polohovací stoly a ergonomické židle! | Prodlužujeme do 21. ledna 23. ledna nebo do vyprodání zásob.
Z důvodu inventury se doba odeslání může prodloužit o 1 - 3 dny. Děkujeme za pochopení.
Jedná se o chronické kloubní onemocnění, které se projevuje degenerací chrupavky a kostí v kloubech. Může se objevit v jakémkoliv kloubu na těle, ale nejčastěji postihuje takzvané nosné klouby, jako jsou například kyčle, kolena či páteř. Nebezpečné je, že z počátku tato nemoc vůbec nebolí... jaké jsou příznaky osteoartrózy a jak se léčí?
Toto kloubní onemocnění postihuje zhruba 15 % populace, výskyt je častější s přibývajícím věkem. Nad 75 let už se s ní setká téměř každý druhý z nás. Celosvětově se jedná o nejčastější kloubní onemocnění.
Při osteoartróze dochází k destrukci kloubní chrupavky, která tvoří plochu dotyku mezi kostmi, absorbuje nárazy a minimalizuje tření. Ztenčuje se a eroduje. Později vznikají různé kostní výrůstky na okrajových plochách a přidávají se i zánětlivé změny. Samotné ubývání chrupavky nedoprovází bolest, protože v ní nejsou nervy, bolestivé jsou až pozdější stavy, které často brání v plnohodnotném pohybu.
Osteoartrózu můžeme rozlišovat na primární a sekundární. U primární není zřejmý spouštěcí moment, proč začíná chrupavka ubývat. U sekundární jsou změny na chrupavce v důsledku vnějších, či vnitřních příčin.
Těmi mohou být:
Mohou se lišit podle toho, v jakém kloubu se osteoartróza vyskytuje. Obecně se ale projevuje bolestí a omezenou pohyblivostí kloubů. Může se také objevit kulhání nebo ztuhlost kloubů po dlouhém odpočinku či po prochladnutí. Bolestivé projevy mohou mít zpočátku svá specifika, to znamená, že se bolest objeví na začátku pohybu a po rozhýbání zmizí (tzv. startovací bolest).
Mezi obecné příznaky osteoartrózy patří:
- ztuhlost kloubů
- zarudnutí, kloub může být na dotek teplejší
- bolest při námaze, v pozdějších stádiích je kloub bolestivý i v klidu, nebo dokonce i v noci
- otoky a deformace kloubu
- omezení pohyblivosti
Nejčastěji je osteoartrózou postižen kyčelní kloub, koleno, klouby páteře či drobné klouby rukou. Zajímavé je, že bolestivost je velmi individuální. Studie ukazují, že i závažnější případy mohou být méně bolestivé, než ty lehčí. Vnímání bolesti je subjektivní, mnohdy mohou mít vliv i psychologické faktory.
Osteoartróza se diagnostikuje pomocí rentgenového vyšetření, nebo magnetické rezonance. Ta má tu výhodu, že dokáže objevit i velmi časná stádia. Pro měkké součásti kloubů se využívá i sonografie (nedokáže ale proniknout kostí). Lékař dle výsledků zhodnotí, zda se objevují deformace kloubu, případně v jakém jsou rozsahu.
V každém případě je lepší s návštěvou lékaře neotálet. Pokud je osteoartróza v začátcích, dá se zmírnit vhodným cvičením, lázněmi apod. V pokročilejších stádiích už cvičení nemusí mít takový účinek.
Samotný lék na osteoartrózu se lékařům zatím nepodařilo objevit. Léčba závisí na závažnosti onemocnění a může zahrnovat různé přístupy, jako je léčba léky (antirevmatika, analgetika, kortikoidy), fyzioterapie, masáže, ultrazvuková terapie, tejpování, cvičení, nebo chirurgický zákrok (u pokročilých případů náhrada celého kloubu).
V některých případech se doporučuje použití opěrných pomůcek (hole, vložky do bot). Zajímavé výsledky především ve zmírnění bolesti vykazuje i akupunktura. Velký vliv na průběh osteoartrózy má životní styl. Proto je doporučován pohyb, snížení hmotnosti i vyvážený jídelníček. Jednou z možností, jak do svého života zakomponovat více pohybu, je samozřejmě také polohovací stůl, kde můžete střídat práci vestoje a vsedě. Lékaři se shodují v tom, že při léčbě osteoartrózy je stěžejní spolupráce pacienta.
Prevence má v případě osteoartrózy nezastupitelné místo. Do svého denního plánu zařaďte vhodný pohyb. V případě tohoto kloubního onemocnění je to například cyklistika, plavání, aqua aerobik, chůze či nordic walking. Naopak se vyhněte takovému pohybu, který klouby zatěžuje: běh, skákání, nebo vysokohorská turistika.
Mnoho pacientů s osteoartrózou se domnívá, že musí své klouby šetřit, to ale neznamená, že musí zcela omezit pohyb. V tom případě je chrupavka ještě méně vyživována a zvyšuje se riziko obezity.
Pokud máte sedavé zaměstnání a u počítače prosedíte několik hodin denně, věnujte čas výběru ergonomické židle, ale i výškově nastavitelného stolu. Ten umožňuje snižovat zatížení páteře a ostatních kloubů, kterým nedělá dlouhé sezení dobře. Zkuste se řídit pravidlem: 40 minut za hodinu dynamicky sedíte, 15 minut pracujete ve stoje a 5 minut aktivně chodíte.
Studie ukazují, že na symptomy osteoporózy má vliv i naše duševní zdraví. Najděte si proto chvilku na meditaci, jógu, nebo svůj oblíbený relaxační koníček. Skvělým tipem mohou být lázně a různé koupele.
Stejně důležitá je i strava. Myslete na pokrytí denní spotřeby vápníku, vhodné jsou i potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny.
Teplo a chlad. Pokud se objeví v kloubu zánět, mohou pomoci ledové zábaly. Když je naopak kloub v klidu, udělá mu dobře teplo.
V některých článcích můžete narazit na pojem osteoartritida. Není to však totéž co osteoartróza. Artritida totiž označuje zánět kloubů, ten však v případě osteoartrózy nemusí být vždy přítomen a vzniká často až druhotně. Zánět kloubu se naopak objevuje například u revmatoidní artritidy nebo psoriatické artritidy.
Autorka: Mgr. Markéta Veselá
Zdroj foto: Canva.com
Její životní cestu vždy určovala láska k literatuře a psaní. Vystudovala Bohemistiku a Dějiny české novější literatury. Poté se vydala na dráhu redaktorky, již deset let píše články, příběhy, pohádky a jiné texty všeho druhu. Volný čas ráda tráví s knihou či štětcem v ruce. Téma polohovatelných stolů ji zaujalo proto, že při tvorbě slovem, ale i barvou je někdy zapotřebí se pořádně rozmáchnout.